Menü
Alışveriş Sepetiniz

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

 

1-       Franchise İş Ortaklığı modeliniz için ücret alıyor musunuz?

Hayır. İş ortaklığı için herhangi bir bedel talep etmiyoruz. Tek şartımız “Aile İşletmesi” olunmasıdır.

 

2-       Cirodan pay alıyor musunuz?

Hayır. Cirodan pay kesinlikle almıyoruz. Ortağımız olarak, sizin sürekli kazanç ve karlılık sağlayarak sağlıklı büyüyen bir işletme olmanızı istiyoruz.

 

3-       Toplam yatırım maliyet nedir?

Ortalama ……………………… toplam anahtar teslim bir yatırım maliyeti vardır.

 

4-       Yatırımın geri dönüş hızı nedir?

Açılan tüm mağazalarımız için hedefimiz 24-32 aydır. Geri dönüş hızını iş ortağımızın sergilemiş olduğu  işletmecilik becerilerin de pozitif etkilediğini unutmamalı.

 

5-       Yatırım maliyete dahil olmayan kalemler neler? Açılıştan sonra çıkacak ekstra harcamalar var mı?

Belirtmiş olduğumuz yatırım maliyeti öncelikle ortalama bir maliyettir. Mağazanın yapısına, büyüklüğüne ve uygulama alanına göre maliyetler değişiklik göstermektedir.

 

Yatırım maliyeti, sadece mağaza dekorasyonu, inşaatı ve yazılımını kapsamaktadır. Mağaza içerisinde bizden sağlayacağınız ürünler bu maliyete dahil değildir.

 

Mağaza tabela ve görsel uygulama çalışmalarında, tasarımlarını bizden sağlamak ve bizim standartlarımıza göre görsellerin uygulanması kaydıyla, istediğiniz reklam firması ve tabela üreticisi ile çalışılabileceğiniz için, bu uygulama maliyetleri de yatırım maliyeti içerisinde yer almamaktadır.

 

6-       Mimari konsept bilgisi ve standartlara uygun bilgi ve destek veriyor musunuz?

Evet. Mimari konsept için bizim size yönlendirmiş olduğum inşaat firması ile çalışmanız gerekmektedir. İnşaat süreci başlamasıyla beraber süreçleri ekibimizle yakından takip etmekteyiz.

 

7-       Ben ve çalışanlarım herhangi bir eğitim alacak mıyız?

Siz ve çalışanlarız, mağaza açılış öncesi ve sonrası düzenli olarak Sade Pazar ürün ve hizmet kalitesiyle ilgili eğitime tabi tutulacaksınız. Açılış öncesi 15 gün öncesinden eğitime başlayacak ve açılışa ekip olarak sizi hazırlayacağız.

 

8-       Kaç metrekare alana ve kaç personele ihtiyacım olacak?

Operasyonel anlamda rahat hareket alanı sağlamak adına 45-60 m2 arasında bir mağaza rahatlıkla yeterli olacaktır. Bu büyüklükteki bir mağazada, sizin haricinizde 2 çalışan olmasını önermekteyiz. Haftalık çalışma saatini siz belirleyeceğiniz için, siz haricinizdeki eleman sayısı 1 azaltıp veya izin günlerini düşünerek 1 arttırabilirsiniz.

 

9-       Tutulacak dükkânın iç ve dış özellikleri neler olmalı?

Mağaza lokasyon seçimi ile ilgili Mağaza Yerinin Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?” başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 

Önerimiz, Sade Pazar mağazasın işlek ve kolay ulaşılabilir bir noktada, ön cephesinin en az 3 metre ve büyüklüğünün 45-60 m2 olması yönündedir. Cadde veya kadim çarşı merkezleri dışında bir noktaya mağaza açılışına onay vermiyoruz. Ayrıca mağazanın, resmi kurumlarca ruhsat verilir özellikte olması da gerekmektedir.

 

10-   Mağaza yerini siz mi buluyorsunuz?

Hayır. Mağazanın bulunması, kiralanması veya devir alınmasıyla ilgili herhangi bir tasarrufumuz söz konusu değildir. Ancak gösterilecek olan mağazanın lokasyonu ile ilgili olarak, İş Geliştirme ekibimiz gerekli incelmeleri yaparak sizlere yardımcı olmakta ve gösterilen mağazaya bu ekip açılış onayı vermektedir. Mağaza lokasyon onayı olmadan, sizlerle Franchise İş Ortaklı Sözleşmesi imzalamadığımızı hatırlatmak isteriz.

 

11-   Pazarlama desteği veriyor musunuz?

İş ortaklarımızı, iletişim alt yapımızdan yararlandırıyoruz. Ayrıca online reklam ve tanıtım desteği veriyoruz.


12-   Faaliyet gösterdiğimiz bölgeye başka iş ortaklığı veriyor musunuz?

İş ortaklarımız bizim için değerlidir. Onları korumak ve sağlıklı büyüyen bir işletmeye sahip olmaları bizim birinci önceliğimizdir.

 

Bu nedenle iş ortağımızın bulunduğu bölgeye başka bir iş ortaklığı verilmemektedir. Ancak bölgenin nüfus büyüklüğü göz önüne alındığında mevcut bölgeye birden fazla mağaza açılması gerektiği durumlarda, öncelik her zaman mevcut iş ortağımızın olacaktır.  

 

İş ortağımızın başka bir mağaza açmak istememesi durumunda ise yeni mağazanın başka bir iş ortağı ile bölgede açılma hakkını Sade Pazar saklı tutacaktır.