Menü
Alışveriş Sepetiniz

Mağaza Yerinin Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Mağazanın satış performansına, mağazanın doğru lokasyonda açılmasının doğrudan etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle siz iş ortağı adaylarımızın, Sade Pazar Mağaza yer seçimi konusunda vereceğiniz kararda yardımcı olması adına nelere dikkat etmeniz gerektiğini aşağıda başlıklar halinde sunuyoruz;

  Sade Pazar Mağazası, yaya trafiğinin alışverişe yönelik yoğun olduğu güzergahlar üzerinde veya kadim çarşı merkezlerinde açılmalıdır.

  Araç trafiğinin yaya trafiğine göre daha yoğun olduğu güzergahlarda mağaza önünde kısa sürelide olsa durma ve park etme imkanı mevcut ise bu lokasyonlar da mağaza yeri için değerlendirilebilir. 

  Araç trafiğinin aninden hızlandığı yerler mağaza önünde araç durma veya park etme alanı olsa da tercih edilmemelidir.

  Mağazanın görünürlüğü ve vitrinin genişliği hayati bir öneme sahiptir. Bu nedenle mağaza cephesi en az 3 metre olmalıdır.

  Mağaza kotu kesinlikle yoldan aşağıda olmamalıdır. Mağaza girişi düz ayak veya en çok bir basamakla çıkılabilmelidir. İki yana cephesi olan köşe dükkanlar tercih edilmelidir.

  Mağazanın önünde tabela, tente, şemsiye, afiş, kaldırım kukası gibi görsel objelerin konulmasına imkan olmalıdır.

  Mağazanın hava karanlığında bile aydınlatmalarının uzaktan görünebiliyor olması çok önemlidir.

  Mağaza önünde tercihen direk, çöp, kutu, kulübe, durak gibi görünmesini engelleyecek cisimler bulunmamalıdır.

  Mağaza tavanı en az 2,80 metre yüksekliğinde olmalı ve asma tavan yapılacak yerlerde kiriş altı yüksekliğine de dikkat edilmelidir.  Mağaza içerisinde müşteri basık tavanlı yerde kendini rahat hissetmez.

  Su ve atık su tesisatı mağazada kusursuz çalışmalı, koku veya taşma olmamalıdır.