Değerli Sade Pazar Dostumuz,

Bu mektubu bir hasbihal için sizinle paylaşıyoruz.

Salgın bahanesiyle haklı haksız birçok yeni düzenleme yayınlanıyor. Bu konuda bir tercih yapma hakkımız yok. Umumun faydası ve terbiye gereği bu kurallara uyuyoruz. Ancak uygulamalar mağazalarımızdaki ve üretim mutfağımızdaki faaliyetlerimizi ciddi şekilde olumsuz etkiliyor.

Ürün fiyatlarındaki fahiş artış hepimizi rahatsız ediyor. Bu, “krizi fırsata çevirme” fikrinin yanlış yorumunun bir sonucu. Bu dönemde “krizi fırsata çevirmek” matah bir şeymiş gibi konuşulmaya başlandı. Ancak bu, Sade Pazar olarak var oluş sebebimize uymuyor. Biz, krizde insanların çaresizliklerinden faydalanmak yerine herkesin elinden gelen fedakârlığı yapmasının terbiye ve irfana daha uygun olduğunu savunuyoruz.

Son 1 yılda girdi maliyetlerimizde büyük farklılıklar olmadıkça ve üreticiden temin ederek sunduğumuz ürünlerin fiyatları değişmedikçe fiyatlarımızı değiştirmedik. Yeni ürünler depomuza girene kadar ürünleri eski fiyatlarıyla size sunduk. Bizi uzun zamandır takip eden dostlarımız bu ilkemizi bilir. 2020 yılında da bu değişmez ilkemizi koruduk ve yılı zararla kapattık. Bu zararın sebebi düşük kalan fiyatlarımız değil kısıtlamalar nedeniyle mağazalarımızda %70’e varan düşüşlerdi. Bize göre ticaretin düsturu sadece kâr etmek değil; ilkelerden ödün vermeden ticareti sürdürmek, yeri geldiğinde öngörülebilir zararı göğüsleyebilmektir.

Aldığımız ürünler arasında birçok organik sertifikalı ürün bulunuyor. Bu ürünlerde tedarikçilerden kaynaklanan haksız maliyet artışları yaşıyoruz. Diğer ürünlerimiz de doğrudan üreticiden temin edilmesine rağmen yüksek maliyet artışları ile bize ulaşıyor. Tüm bu artışlardan fiyatlarımız etkilenmesin diye, üretim süreçlerimizdeki Sade Hayat kriterlerimizi ve ürün analizlerimizi katı şekilde koruyarak fiyatlarımızı daha makul seviyelere çekmemizi sağlayacak yatırımları tamamladık. 2021’de personel ve kira giderlerimiz enflasyon oranında arttı. Buna rağmen yaptığımız maliyet analizleri neticesinde ürettiğimiz pek çok ürünün maliyetlerinin aynı miktarda artmadığını da tespit ettik.

Tüm bunları değerlendirerek Sade Pazar, Yeşil Köpük, Hekimana, Anadolu Bahçesi, Sade Köy ve Purneva markalarıyla hizmet sunan Yerküre Doğal Yaşam Ürünleri A.Ş. ortakları olarak şirket sermayemizi arttırmaya ve piyasada hammadde girdi maliyetleri %15’i aşan hariç, iyileşmeye mütevazi bir katkı olması niyetiyle hiçbir ürüne zam yapmamaya karar verdik.

Zor zamanlardan geçiyoruz. Sade Hayatı benimsemiş kişiler olarak kolaylaştırmanın bereketine inanıyoruz.

Sade Hayat yaşayan ve doğalı tercih eden ailelere, bu tercihleri bir yük olmasın istiyoruz. Taahhüdümüz, bunun için çalışmak ve tabiatı değiştirilmemiş ürünleri en uygun koşullarda sizlere sunmaktır.

Selam ve muhabbetle